Novinky / Využití kmenových buněk v léčbě imunitně zprostředkované keratitidy u koní

Využití kmenových buněk v léčbě imunitně zprostředkované keratitidy u koní

Imunitně zprostředkovaná keratitida (IMMK) u koní představuje významný veterinární oftalmologický problém, který vyžaduje pečlivou diagnostiku a vhodnou léčbu. Toto obvykle nebolestivé onemocnění lze charakterizovat jako neulcerativní keratitidu idiopatického původu, která se projevuje různými stupni korneální vaskularizace a zamlžení. I když ztráta oční bulvy zpravidla nehrozí, léze mohou významně ovlivnit zrakové schopnosti, zejména pokud nejsou správně léčené. Přesnou imunopatogenezi IMMK se zatím nepodařilo objasnit, lze však předpokládat souvislost s dysregulací imunitního systému.

Tradiční léčba IMMK obvykle zahrnuje dlouhodobé podávání imunomodulačních a protizánětlivých léků, které však mohou mít nežádoucí vedlejší účinky a v některých případech nemusí být účinné. Chirurgické přístupy, které jsou uplatňovány v případech neúspěchu farmakologické léčby, zase obnášejí vyšší riziko komplikací.

Z výše uvedených důvodů je třeba vyvíjet a zkoumat nové alternativní možnosti léčby IMMK. Jednou z nich je využití potenciálu mezenchymálních kmenových buněk (MSCs), které jsou známé svými regeneračními a také imunomodulačními účinky.

Zajímavé výsledky přinesla nedávná studie (Narix et al. 2023) zaměřená na aplikaci autologních MSCs u IMMK postižených koní. Cílem bylo ověřit bezpečnost podání subkonjunktiválních injekcí autologních MSCs a zhodnotit jejich účinek u čtyř koní (celkem 6 očí) trpících závažnou chronickou IMMK, která nereagovala na standardní léčbu. MSCs byly kultivovány z minimálně invazivních svalových biopsií. V kontrolní skupině dostali čtyři zdraví koně přibližně v měsíčním intervalu vždy do stejného oka celkem dvě subkonjunktivální injekce MSCs (dávka 2,5 a 5 milionu buněk). Zvířata byla pro případné vedlejší účinky sledována vždy po dobu 1 měsíce od aplikace. Do šesti IMMK postižených očí ve skupině 4 pacientů byla každý měsíc aplikována 1 subkonjunktivální injekce MSCs (2,5 nebo 5 milionů buněk v 1 dávce), a to celkem 4–7x. Pacienti byli sledováni po dobu 9.2 měsíce. K hodnocení vývoje očních lézí byl použit skórovací systém.

V kontrolní skupině všechny koně vykazovali mírnou až středně těžkou chemózu a hyperemii spojivky v místě vpichu, trvající 24–48 hodin. Ve skupině pacientů všechny postižené oči po první injekci pozitivně reagovaly na terapii, a to významným snížením skóre lézí. U čtyř očí bylo dosaženo kontroly lézí opakovanými injekcemi MSCs v průběhu 9.2 měsíce sledování.

K recidivám došlo u tří pacientů, z nichž pouze jeden reagoval pozitivně na zvýšenou aplikační dávku MSCs. I když celkové skóre lézí nedosáhlo nuly, ve čtyřech případech MSCs pomohly efektivně zvládnout zánětlivé stavy, a to včetně buněčné infiltrace a aktivní vaskularizace. Nutno říci, že úplné vymizení fibrózy je u chronických případů keratitidy vzácné.

Zlepšení očních lézí po první subkonjunktivální injekci buněk svědčí o účinnosti terapie IMMK pomocí MSCs. Navíc se prokázalo, že opakované injekce jsou bezpečné, minimálně invazivní a vedoucí ke zlepšení kvality života postižených zvířat.

Budoucí výzkum by měl cílit na lepší pochopení mechanismu působení MSCs při léčbě korneálních onemocnění u koní a otázku dlouhodobého přínosu léčby. Další studie na větším počtu koní postižených IMMK by měla přispět k optimalizaci terapeutických postupů a vést k vytvoření standardizovaných léčebných protokolů.

 

Autor: MVDr, Mária Vinczeová

7.3.2024

Zdroje:

Brian C. Gilger (2022): Equine Ophtalmology. 4th Ed., Wiley Blackwell.

Narinx F, Sauvage A, Ceusters J, Grulke S, Serteyn D, Monclin S (2023): Subconjunctival autologous muscle‐derived mesenchymal stem cell therapy: A novel, minimally invasive approach for treating equine immune‐mediated keratitis. Veterinary Ophthalmology, doi: 10.1111/vop.13175.

sarah-olive-TGl7QuHRIDM-unsplash-1200x800.jpg

kontaktujte nás


Medicínské centrum Praha s.r.o.
Mezi Vodami 205/29
143 00 Praha 4
IČ: 25032119, DIČ: CZ25032119
č. ú.: 1966496379/0800

Tel.: +420 270 003 562 / 564
Fax: +420 225 152 036
Email: info@avecell.cz


Recepce
Iva Vepřeková
Tel.: +420 270 003 562 / 564
E-mail: iva.veprekova@mc-praha.cz

Sekretariát
Adéla Vojvodová
Tel.: +420 270 003 589
adela.vojvodova@mc-praha.cz

Vedoucí laboratoře
Ing. Anežka Klubalová
E-mail: anezka.klubalova@mc-praha.cz

Veterinární lékař
MVDr. Mária Vinczeová
E-mail: maria.vinczeova@mc-praha.cz


kontaktní formulář







    Iva Vepřeková

    recepce


    +420 270 003 562
    +420 270 003 564
    iva.veprekova@mc-praha.cz


    Bc. Lucie Maiwaldová

    office manager


    +420 270 003 589
    lucie.maiwaldova@
    mc-praha.cz



    Přihlásit se k odběru newsletteru

    Loading