Mohou kmenové buňky fungovat v léčbě měsíční slepoty u koní?
24.9.2019
Úvod
Měsíční slepota koní neboli rekurentní uveitida je onemocnění oka, jehož příčiny nejsou zcela objasněny. Jedná se o onemocnění, které je imunitně podmíněno a na jeho vzniku se podílí velké množství faktorů (infekce leptospirami a dalšími bakteriemi, viry, nutriční faktory, genetika, prostředí). Název onemocnění vznikl kvůli faktu, že příznaky onemocnění na čas zmizí a pak se zase objeví. Těmito příznaky jsou především bolestivost oka, slzení, citlivost na světlo, přivírání víčka, překrvení spojivky, mióza (zúžení zornice), zakalení oka. V konečném důsledku zánětu může dojít k poškození rohovky, čočky a dalších struktur oka.
Terapie
Běžná terapie tohoto onemocnění se zaměřuje na redukci symptomů, proto se aplikují mydriatika (léky rozšiřující zornici), léky na potlačení zánětu a zmírnění bolesti a v posledních letech se uplatňuje aplikace cyklosporinového implantátu (tlumí reakce imunitního systému).
Díky svým imunomodulačním vlastnostem by se kmenové buňky mohly uplatnit v terapii této choroby. Skupina autorů z veterinární univerzity v Davisu (Kalifornie) vydala nyní článek1 o jejich výzkumu schopnosti mezenchymálních kmenových buněk (MSC) z tukové tkáně potlačovat funkci T-lymfocytů (imunitních buněk). T-lymfocyty vylučují prozánětlivé faktory (např. interferon gama nebo interleukiny), které napadají buňky oka. V patogenezi onemocnění se nejvíce uplatňují T-lymfocyty s povrchovým znakem CD4+. Mezenchymální kmenové buňky naopak vylučují faktory s proti-zánětlivými účinky (např. prostaglandiny či oxid dusný) a zároveň podporují produkci T-regulačních buněk, které taktéž pomáhají bojovat proti zánětu.
Ve studii autoři izolovali mezenchymální kmenové buňky z tukové tkáně zdravých koňských dárců a dále CD4+ T-lymfocyty z krve jiných koňských dárců. Po izolaci byly oboje buňky kultivovány společně a následně byla pomocí průtokové cytometrie stanovována přítomnost znaku CD4+ (tzn. přítomnost T-lymfocytů) a přítomnost faktorů, vylučovaných těmito buňkami. Bylo zjištěno, že MSC zcela nesnižují výskyt CD4+ lymfocytů, ale významně snižují produkci prozánětlivých faktorů těmito buňkami. Autoři navíc odkazují i na svou předešlou studii2, ve které prokazují bezpečnost podání MSC do periferní žíly koně.
Závěr
Všechny tyto informace opět potvrzují imunomodulační vlastnosti mezenchymálních kmenových buněk a slibují do budoucna možnost léčby imunitně zprostředkovaných onemocnění, jako je právě měsíční slepota. Budou ještě nutné další rozsáhlé klinické studie, ale stále je to nadějná cesta k řešení tohoto vážného problému u koní.
Zdroje:
1. SALDINGER, L.K. et al. Horses with equine recurrent uveitis have an activated CD4+ T‐cell phenotype that can be modulated by mesenchymal stem cells in vitro. Veterinary Ophthalmology. August 2019
2. KOL, A. et al. Multiple intravenous injections of allogeneic equine mesenchymal stem cells do not induce a systemic inflammatory response but do alter lymphocyte subsets in healthy horses. Stem Cell Research & Therapy. 2015, 6(1)