Lymská borelióza u psů a koní
4.9.2019
Ač toto téma nesouvisí s kmenovými buňkami, naši veterinární lékaři by Vás rádi seznámili s problematikou lymské boreliózy u zvířat, konkrétně u psů a koní.
Lymská borelióza
Onemocnění je způsobeno bakterií Borrelia burgdorferi, která je přenášené hlavně klíšťaty, v našich končinách je to především klíště obecné (Ixodes ricinus). Uvádí se, že v České republice je až 20% takto infikovaných klíšťat. Bakterie se v přírodě vyskytují v tzv. rezervoárech (hlodavci, divocí přežvýkavci, veverky, ptáci, plazi…) a klíšťata se infikují sáním na těchto zvířatech. Borelie se vyskytují v trávicím traktu klíštěte a na zvíře se přenesou při sání krve – než se však z trávícího systému klíštěte dostane, nějakou chvíli to trvá, proto může včasné odstranění klíštěte přenosu onemocnění zabránit. Po přenosu se borelie šíří krevním a lymfatickým oběhem do těla a penetruje do nervového systému a dalších tkání. Má-li jedinec dostatečně kvalitní imunitní systém, může se stát, že se u něj onemocnění vůbec neprojeví, ale stane se z něj rezervoár (bezpříznakový nosič infekce).
Borelióza u psů
U lidí je typickým prvním příznakem zarudnutí kolem místa přisátí klíštěte, avšak toho si u psů mnohdy pod srstí majitelé nevšimnou. Prvním zjevným příznakem u psů je tedy až náhlé kulhání. Klouby jsou nateklé, bolestivé a teplé. Celkovými projevy je potom apatie, nechutenství, může se objevit zvýšená teplota. Příznaky mohou také na čas vymizet a pak se objevit znovu. Poprvé se objevují po několika týdnech (někdy se uvádí i měsících) od přisátí infikovaného klíštěte. V poslední fázi onemocnění mohou být postiženy i vnitřní orgány (srdce, ledviny) a nervový systém. V této fázi je většinou léčba již neúčinná.
Borelióza u koní
U koní se jedná o značně podceňované onemocnění, hlavně proto, že lidé o možnosti tohoto onemocnění u koní nevědí a příznaky se objevují stejně jako u psů a u lidí až po několika týdnech/měsících. Projevuje se hubnutím, celkovou slabostí, zvýšenou teplotou, bolestí kloubů, laminitidou či reprodukčními problémy.
Diagnostika
Diagnostika borelií se provádí zjišťováním protilátek v krvi nebo synoviální tekutině (tekutina v kloubech). Avšak pozitivní test nemusí značit akutní infekci (protilátky se mohly vytvořit po předchozí infekci), proto je nutné zvážit také výskyt klinických příznaků. Spolehlivou metodou je také PCR (stanovuje přímo DNA bakterie), které dokazuje přítomnost borelií v těle.
Léčba
Jelikož se jedná o bakterii, dají se v léčbě využít antibiotika (např.doxycyklin), dále podpora imunitního systému a symptomatická léčba. Jelikož borelióza je spíše chronické onemocnění a borelie se dokáží ,,schovat“ před imunitním systémem, je léčba často běh na dlouhou trať. Proto je důležitá prevence – nepodceňovat toto onemocnění, zavčas vytáhnout všechna klíšťata a používat účinné prostředky proti jejich přisátí (repelenty, pipety, spot-ony, obojky). U psů je také možnost proti borelióze očkovat.
Pokud byste měli zájem se o borelióze dozvědět více, můžete navštívit konferenci Lymská borelióza 2019, kterou pořádá mateřská společnost Avecellu – Medicínské centrum Praha a to ve dnech 21.-22.9.2019 v Kongresovém centru Praha. Více se dozvíte zde.