Novinky / „Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní

„Bioléčba“ zánětlivých onemocnění koní

Jedním z charakteristických znaků mezenchymálních kmenových buněk (MSCs) je schopnost měnit se na různé typy. Méně známé jsou však jejich silné protizánětlivé a imunomodulační vlastnosti a potenciál k léčbě zánětlivých, imunitně zprostředkovaných stavů. V koňské praxi byla prokázána účinnost MSCs při léčbě poruch pohybového aparátu, např. tendinopatie, meniskální trhliny a poškození chrupavky. Existuje však mnoho dalších chorobných stavů koní, které mohou mít prospěch z imunomodulačních vlastností MSCs.

Při akutních zánětlivých reakcích je často vysoká morbidita a mortalita bez účinné imunomodulační léčby, která by zabránila syntéze prozánětlivých mediátorů. U procesů s chronickým zánětlivým onemocněním je léčebným základem často dlouhodobé podávání kortikosteroidů, které mají mnoho vedlejších účinků a mohou způsobit vážné komplikace. Na základě našeho současného porozumění biologii MSCs existuje značný potenciál využití imunomodulačních vlastností kmenových buněk k léčbě koní. Mezi oblasti potenciálního terapeutického použití MSC u koňovitých patří endotoxémie, zánětlivé onemocnění střev, astma koní a opakující se uveitida.

Endotoxémie

Endotoxémie představují vážné komplikace při onemocněních gastrointestinálního traktu dospělých koní. Pomocí endotoxinů vázaných na proteiny je usnadněna jejich vazba specifickými receptory na povrch zánětlivých buněk a dochází ke zhoršování zánětlivého procesu. Gastrointestinální trakt je nejběžnějším zdrojem endotoxinu a nejčastější příčinou jsou obstrukční léze. Endotoxémie je běžný následek kolitidy, peritonitidy, pleuropneumonie a metritidy.

Klinické příznaky endotoxémie jsou u koně nespecifické. Leukopenie je obvykle pozorována na počátku procesu onemocnění. Počáteční klinické příznaky tachypnoe, horečka, deprese a nechutenství jsou zprostředkovány počátečním uvolňováním cytokinů. Čtyři až šest hodin po expozici dochází k druhé vlně tachypnoe a tachykardie, které je spojeny s horečkou.

Současné cíle terapie jsou snížit nebo zabránit pohybu endotoxinu do krevního oběhu, neutralizovat cirkulující endotoxin, snížit interakci se zánětlivými buňkami a zabránit syntéze prozánětlivých mediátorů.

Onemocnění dýchacích cest.

Astma koní je chronické respirační onemocnění, které zahrnuje spektrum zánětlivých procesů v dýchacích cestách. Je charakterizované nadměrnou produkcí hlenu, akumulací neutrofilů, bronchiální hyperreaktivitou a reverzibilním bronchospasmem. U postižených koní aktivují lymfocyty jakýkoli možný podnět (plísně nebo prach), což vede k náboru neutrofilů a zánětu v dýchacích cestách.

Gastrointestinální systém

Zánětlivé střevní onemocnění (IBD) je obecný termín používaný k popisu několika malých a velkých střevních poruch u zvířat. U koní zahrnují klinické příznaky IBD průjem, úbytek na váze, edém a letargii. Etiologie je často neznámá a typ buňky, která infiltruje sliznici a submukózu, ovlivňuje prognózu. IBD je ovlivňována interakcemi mezi genetikou, prostředím, imunitním systémem a mikrobiálními faktory.

Uveitida

Koňská recidivující uveitida (ERU) byla často uváděna jako nejčastější příčina slepoty u koní. Skutečná etiologie a rizikové faktory nejsou jasné, ale byla identifikována genetická složka i potenciální infekční etiologie (leptospiróza). Bez ohledu na základní etiologii je dobře známo, že ERU je imunitně zprostředkovaná porucha charakterizovaná opakujícími se záněty. Současné cíle léčby jsou zlepšit pohodlí a zmírnit zánět s cílem zachovat vidění. Lokální podávání kortikosteroidů je nejběžnější léčba, ale dlouhodobě má tato léčba vedlejší účinky.

Léčba kmenovými buňkami může být účinná při léčbě široké škály nemocí koně, je však ještě zapotřebí značné výzkumné úsilí. Zmíněná onemocnění jsou již předmětem aplikovaného výzkumu a klinických studií světových vědeckých a veterinárních týmů. Terapeutický potenciál mezenchymálních kmenových buněk je podpořen jejich jedinečnými vlastnostmi, mezi které patří cílení na poškozené tkáně a jejich následná oprava a inhibice imunitních a zánětlivých odpovědí.

ZDROJ

MACDONALD, Elizabeth S.; BARRETT, Jennifer G. The potential of mesenchymal stem cells to treat systemic inflammation in horses. Frontiers in Veterinary Science, 2020, 6: 507.

horse-2572051_1920-1200x900.jpg

kontaktujte nás


Medicínské centrum Praha s.r.o.
Mezi Vodami 205/29
143 00 Praha 4
IČ: 25032119, DIČ: CZ25032119
č. ú.: 1966496379/0800

Tel.: +420 270 003 562 / 564
Fax: +420 225 152 036
Email: info@avecell.cz


Recepce
Iva Vepřeková
Tel.: +420 270 003 562 / 564
E-mail: iva.veprekova@mc-praha.cz

Sekretariát
Adéla Vojvodová
Tel.: +420 270 003 589
adela.vojvodova@mc-praha.cz

Vedoucí laboratoře
Ing. Anežka Klubalová
E-mail: anezka.klubalova@mc-praha.cz

Veterinární lékař
MVDr. Mária Vinczeová
E-mail: maria.vinczeova@mc-praha.cz


kontaktní formulář







    Iva Vepřeková

    recepce


    +420 270 003 562
    +420 270 003 564
    iva.veprekova@mc-praha.cz


    Bc. Lucie Maiwaldová

    office manager


    +420 270 003 589
    lucie.maiwaldova@
    mc-praha.cz



    Přihlásit se k odběru newsletteru

    Loading