Zoologická a botanická zahrada města Plzně

 

Plzeňská zoologická a botanická zahrada je druhou nejstarší zoologickou zahradou v České republice. Na více než 21 ha najdete přes 1260 druhů zvířat. Zoologická zahrada se chlubí zejména chovem lachtanů, tučňáků, goril nebo žiraf, ale samozřejmě i dalšími druhy zvířat.

Zoologická zahrada Plzeň považuje, stejně jako ostatní zahrady, za důležité, aby byly zoo vnímány především jako záchranné a chovatelské centrum. Velký potenciál vidí v in-situ projektech, zúčastňuje se kampaní EAZA a přináší reporty z akcí této společnosti. Podporuje také světové programy jako je Latifi (ochrana zmije Latifovy), Talarak (ochrana zoborožců) nebo národní program monitoringu výskytu chřástala polního na Šumavě a ochrana tohoto druhu a jeho životního prostředí. V roce 2018 také zavedla akci Žabí transfer, který má za úkol ochranu žab na silnicích při jejich migraci prostřednictvím oplůtků a dobrovolníků, kteří žabky přenášejí na bezpečná místa. Kromě EAZA a UCSZOO je také členem botanických společností Unie botanických zahrad České republiky a Botanic Garden Conservation International.

Mezi zajímavé expozice patří Australský pavilonek, který nabízí pohledy na australské pěvce, papoušky, ale také unikátní lelkouny soví. Tropický pavilon Z je vděčným cílem návštěvníků kvůli pozorování šimpanzů, krokodýlů, papoušků či velkých želv.

Tajemný svět africké noci je moderním pavilonem pro středně velké a menší africké savce s nočním či podvečerním životem. Žijí zde kaloni řádu letouni, damani, mangusty a desítky dalších druhů.

Primariát, kterým se plzeňská zoo může pyšnit, je první madagaskarský pavilon otevřený v listopadu 2007. Jedním z neoblíbenějších pavilonů je pavilon hrošíků, pelikánů a gepardů. Celoročně jsou zde k vidění pelikáni včetně jejich dříve nepřístupného zimoviště a hnízdiště.

Chovatelům v plzeňské zoologické zahradě se podařilo koncem září 2017 odchovat mláďata mamby černé. Začátkem listopadu 2017 se chov lvů berberských rozšířil o mládě samečka.

Otevírací doba:

Zoo je pro své návštěvníky otevřená 365 dní v roce.
 Listopad-březen  9:00-17:00
 Duben-říjen  8:00-19:00
 

Otevírací doba pokladen:

 Listopad-březen  9:00-16:30
 Duben-říjen  8:00-18:00

Děti do 3 let zdarma.

 

Dinopark

Dinopark v Plzni byl otevřen jako první v České republice. Dinopark kombinuje naučnou stezku, která využívá nejmodernější technologie včetně 3D kina, dětské atrakce a herní prvky. Na ploše 3 hektarů najdete modely prehistorických zvířat v životních velikostech, které jsou zasazené do prostředí, v němž pravděpodobně obývali naši planetu. Unikátem světového významu je živá druhohorní rostlina Wollemia nobilis, druh pravěkké borovice, která rostla na Zemi před 175 miliony lety. Byla objevena v první polovině devadesátých let v Autrálii a to pouze ve 39 exemplářích. Pro návštěvu Dinoparku lze využít společné vstupné se zoo.
 

Adresa, kontakty

Pod Vinicemi 928/9
301 00 Plzeň, Severní Předměstí
www.zooplzen.cz
Tel: +420 378 038 325
E-mail: zoo@plzen.eu

Prohlédněte si: