Ve dnech 23. července až 8. srpna 2021 proběhnou v Tokiu letní olympijské hry. Půjde především o poměřování sil a dovedností mezi sportovci. Jedním z olympijských sportů je ale i jezdectví, ve kterém člověk tvoří sportovní dvojici s jezdeckým koněm, jehož výkon je pro úspěch klíčový.
Jezdectví mělo svou olympijskou premiéru v roce 1900 v Paříži, kde se závodilo v koňském pólu, skoku vysokém, skoku dalekém a parkurové Grand Prix. V roce 1928 získal pro Československo zlatou medaili ve skoku vysokém František Ventura, který s koněm Eliotem zdolal 160 cm vysokou překážku. Je to naše první a od té doby jediná medaile získaná za jezdectví za éru Československa i samostatného českého státu.
V roce 1952 se počet disciplín zatím definitivně rozšířil o další tři: soutěž všestrannosti (zkráceně všestrannost nebo military), drezúra a parkur.
Zajímavostí je, že do roku 1952 se mohli jezdectví na olympiádě účastnit jen muži, a to pouze vojenští důstojníci. Ženy, muži civilisté a vojáci nižších hodností se účastnit nesměli. Od roku 1952 byla povolena olympijská účast i mužům nižších hodností a nevojákům ve všech disciplínách, a ženy měly možnost závodit v drezuře. Při další olympiádě mohly ženy závodit také v parkurovém skákání, soutěžit ve všestrannosti jim bylo povoleno až v roce 1964.
Při divácky oblíbených jezdeckých soutěžích však u závodních koní nezřídka dochází k úrazům, zejména pohybového aparátu. K častým sportovním poraněním koní patří například poranění šlach a jejich záněty z důvodu akutního přetížení, meniskální trhliny a další.
Projekt Avecell se zabývá terapií zejména pohybového aparátu zvířat pomocí kmenových buněk. Aplikace kmenových buněk ve výše uvedených i v mnoha dalších případech přináší velmi dobré výsledky, viz např.:
- https://avecell.cz/zanety-a-poraneni-slach-u-koni-prace-pro-mezenchymalni-kmenove-bunky/
- www.researchgate.net/publication/323894758_Concepts_and_challenges_in_the_use_of_mesenchymal_stem_cells_as_a_treatment_for_cartilage_damage_in_the_horse
Je vhodná především proto, že je poškozená tkáň zhojena tkání funkční, což koni umožní návrat ke sportovní kariéře.
O příbězích našich pacientů se dočtete zde: https://avecell.cz/pribehy-lecba-koni/.
Letní olympiádě 2021 přejeme, aby byla skutečně radostnou a důstojnou oslavu sportu a především to, aby se účast všech závodníků, koně nevyjímaje, obešla bez jakýchkoli zranění.
Ing. Barbora Codlová