Tendinopatie je klinický syndrom, který zahrnuje různé druhy poranění šlach s obecnými příznaky jako je otok a porucha funkce. Jedná se o velmi častý problém v koňské veterinární medicíně.
Úvod
U koní vlivem akutního přetížení může dojít k přehřátí šlachy, zánětu a její postupné degeneraci (tendinitis – zánět). Typicky se tento problém vyskytuje u sportovních a dostihových koní, kteří pracují intenzivně a ve velkých rychlostech. Vliv na vznik onemocnění může mít úprava kopyt a nesprávný tréninkový plán. Stav může být akutní nebo chronický a nejčastěji se jedná o poškození povrchového (SDFT) nebo hlubokého ohybače prstu (DDFT). Šlacha je oslabená, fibrinová vlákna degenerují a ztrácení svou funkci. Může dojít k natažení či částečnému nebo úplnému přetržení šlachy.
Klinické příznaky
Náhlé kulhání či jiný příznak na postižené končetině po velké zátěži může být suspektně posouzeno jako tendinitis. V případě otevřené rány je také nutno počítat s možným zasažením šlach. V okolí šlachy se mohou vyskytovat příznaky zánětu (nemusí být patrné u poškození hlubokých ohybačů), jako je bolestivost, otok a zvýšená teplota poškozeného místa. Při prasknutí více šlach dochází k poklesu spěnky. Rozsah poškození určí veterinární lékař pomocí ultrazvuku.
Terapie
Terapií zanícené šlachy je zchlazování a bandáž končetiny, léky proti bolesti a především klidový režim. Délka léčení je variabilní dle typu a rozsahu zranění. Šlacha se může vyhojit již za tři týdny nebo naopak může způsobit, že kůň už nikdy nepřestane kulhat.
Mezenchymální kmenové buňky mají schopnost obnovit poškozenou šlachu a také mírnit příznaky zánětu. Po aplikaci kmenových buněk je kůň většinou do půl roku v běžném tréninku. Buňky se odeberou z kostní dřeně a zhruba po 21 dnech kultivace se aplikují přímo do šlachy. Vhodné je aplikovat mezenchymální kmenové buňky v autologní krevní plazmě, která také obsahuje hojivé faktory.
Případy
Účinek mezenchymálních kmenových buněk lze demonstrovat na případu sedmiletého holandského teplokrevníka, u kterého došlo k tendinitis během krosových závodů. V tomto případě byla ihned po zranění a provedení výše uvedených opatření odebrána kostní dřeň a za 22 dní od zranění už se aplikovaly kmenové buňky. V době aplikace již byla struktura šlachy úplně rozrušená. Kontrola po aplikaci buněk pomocí ultrazvuku proběhla za 1,5 měsíce, 69 dní od zranění a šlacha již téměř měla svou původní strukturu. Kompletní vyhojení šlachy bylo zaznamenáno 2,5 měsíce po zranění, postupně se kůň vracel ke svému původnímu režimu. Nyní je valach bez problémů.
Více případů koní léčených pomocí mezenchymálních kmenových buněk najdete v sekci Naši pacienti/Léčba koní.
Budoucnost léčby šlach
Nyní také vyšla studie vědců z amerického Baltimoru, kteří objevili ve šlachách myší unikátní tendonové (šlachové) kmenové buňky. Zdá se, že tyto buňky by mohly mít v budoucnu ještě větší léčebný potenciál pro tendinopatie než buňky mezenchymální. Mohly by také sloužit k výzkumu léčby šlach obecně.
Zdroje
- Tendonové kmenové buňky u myší – HARVEY, Tyler, Sara FLAMENCO a Chen-Ming FAN. A Tppp3+Pdgfra+ tendon stem cell population contributes to regeneration and reveals a shared role for PDGF signalling in regeneration and fibrosis. Nature Cell Biology [online]. 2019, 21(12), 1490-1503
- Americká asociace veterinárních lékařů koní – https://aaep.org/