Novinky / Léčba divokých zvířat kmenovými buňkami

Léčba divokých zvířat kmenovými buňkami

Obrovský regenerační potenciál kmenových buněk (SCs) je stále více využíván v humánní i veterinární medicíně, kde se většinou jedná o léčbu pohybového aparátu domácích zvířat, zejména koní, pejsků či kočiček. Je potěšující, že ve světě přibývá případů, kdy se odvážní veterináři pustí do léčby pomocí SCs i jiných druhů zvířat včetně divokých, žijících ve volné přírodě i chovaných v zoologických zahradách. Níže předkládáme několik vybraných příběhů a zkušeností.

Samice vlka hřivnatého (Chrysocyon brachyurus) byla údajně prvním volně žijícím divokým zvířetem léčeným SCs. Vlčice měla po srážce s kamionem zlomené kosti a různá další zranění a byla přivezena do brazilské národní ZOO v prekomatózním stavu. Během několika hodin po aplikaci SCs se opět postavila na nohy a pouhých osm dní po operaci byla schopná prolomit výběh a utéct. Vyšetření tři týdny po operaci ukázalo úplné zahojení kosti urychlené aplikací SCs. Po čtyřech měsících rehabilitace byla vlčice vypuštěna do volné přírody.

Igor, samec sibiřského tygra (Panthera tigris altaica) narozený v ZOO Dvůr Králové, byl přemístěn do Szegedi Vadasparku v Maďarsku. Igor se potýkal dlouhá léta s bolestmi kloubů. Ve 13 letech podstoupil operaci, při níž byly do postiženého kyčelního kloubu aplikovány vlastní (autologní) mezenchymální SCs z tukové tkáně. Veterinář udělal několikamilimetrový řez na kůži (pozn. Věděli jste, že tygři mají fialovohnědou kůži? Nebo že pruhy mají také na kůži, nejenom na srsti?) a vysál tukovou tkáň. Po mechanickém čištění ji aplikoval do opotřebovaného a bolestivého kloubu, aby se Igorův stav mohl zlepšit díky regeneračnímu účinku jeho vlastních buněk. Po dvou až třech týdnech se sibiřský tygr Igor pohybově zlepšil.

Čtrnáctiletá žirafa Mahali z Cheyenne Mountain ZOO v Coloradu trpěla bolestmi nohou kvůli potvrzené artritidě v oblasti kopyta. Artritida je častý problém u žiraf, hlavně u geriatrických jedinců. Současná terapie artritid u těchto megaobratlovců zahrnuje pravidelné korektivní úpravy kopyt, protizánětlivou léčbu, laserovou terapii a léčbu proti bolesti, a je často náročná vzhledem k dlouhému věku dožití těchto zvířat. Američtí veterináři proto hledají lepší způsob, jak tyto něžné obry léčit. Mahali byla první žirafa, u které se rozhodli pro léčbu artritidy použít SCs. Odebrali  hematopoetické SCs od zdravé žirafy a posléze je aplikovali do žíly poblíž zánětem postiženého kopyta. Při kontrole po šesti týdnech byla patrná mnohem komfortnější chůze, termokamera odhalila vymizení zánětu a zlepšení kvality tkáně kopyta. Tento experiment potvrdil, že léčba SCs funguje i u velkých afrických zvířat s onemocněním pohybového aparátu.

Boris, 32letý oblíbený cirkusový lední medvěd (Ursus maritimus), byl převezen do Point Defiance Zoo & Aquarium v Tacomě a pro věkem podmíněnou artritidu léčen vlastními (autologními) i dárcovskými (alogenními) mezenchymálními SCs z tukové tkáně. Po první aplikaci vlastních SCs bylo pozorováno jenom mírné zlepšení. Proto se veterináři rozhodli použít jinou metodu, kdy léčebný preparát připravili stejným způsobem z tukové tkáně odebrané mladšímu lednímu medvědovi. Terapie zpomalila progresi onemocnění, ale nevedla k výraznějšímu zlepšení stavu. Přestože alternatívní léčba nejstaršího známého ledního medvěda na světě tolik nezabrala, tento případ potvrdil, že je v léčbě divokých zvířat možné použít autologní i alogenní mezenchymální SCs. Boris zemřel ve věku 33 let.

Zoologická zahrada v Oklahoma City je lídrem v inovacích souvisejících s léčbou SCs u zvířat. 53letý slon indický (Elephas maximus) Bamboo prodělal menší zranění ocasu. Ocas má menší cévy a jejich hojení trvá déle, zejména u starších zvířat. Veterinární tým se rozhodl pro urychlení hojení zahájit dvoustupňový léčebný protokol: v první fázi tradiční péče o rány a antibiotický režim, ve druhé fázi u slonů doposud nevyzkoušená terapie pomocí SCs. Protože Bamboo je geriatrický pacient a jeho organismus už neprodukuje dostatečné množství SCs, které by mohly být odebrány z jeho vlastní krve, k aplikaci nitrožilně do ucha a do místa poranění byly použity alogenní SCs od mladších slonů. Ocas byl denně dezinfikován roztokem chlorhexidinu a lokálně bylo aplikováno antibiotikum. Po jedné aplikaci alogenních SCs se po čase rána zahojila.

V roce 2019 17letý KJ, primát druhu Colobus guereza žijící v americkém Evensville, začal mít problémy se zadními končetinami a byla mu diagnostikována věkem podmíněná spinální artritida s postižením okolních nervů a meziobratlových plotének. Po neúspěchu tradiční léčby se u něj jako prvního nehumánního primáta přistoupilo k léčbě alogenními mezenchymálními SCs. K provedení zákroku byla připravena aplikační dávka SCs z malého kousku tukové tkáně z jiné opice stejného druhu. Kromě dvou aplikací SCs podstoupil KJ i chiropraktickou léčbu a laserovou terapii. Ošetřovatelé pozorovali výrazné zlepšení stavu KJ a díky novému přístupu mohli výrazně snížit dávky analgetik. Přestože jeho pohyblivost už nemůže být nikdy stoprocentní, léčba významně pomohla zlepšit kvalitu jeho života.

Opravdu neobvyklým je případ velké mořské želvy, karety obrovské (Chelonia mydas) Harbor, kterou našli na pobřeží Atlantického oceánu v Jižní Karolíně ležící bezmocně v písku s laceracemi na hřbetní části krunýře. Harbor měla po srážce s lodí poškozené obratle a zlomeniny několika žeber. Kvůli fragmentům kosti, které tlačily na míchu, byla jedna končetina nehybná. Po jejich odstranění byly přímo do míchy aplikovány SCs v naději, že pomigrují do poraněné oblasti a pomohou s uzdravením. Za pár týdnů byla Harbor silnější, aktivnější a začala častěji zapojovat postiženou končetinu. Stejně jako u všech poranění páteře je však vysoká pravděpodobnost, že pohyb zadních ploutví už nedosáhne původního rozsahu.

Těchto pár příběhů dokazuje, že léčba kmenovými buňkami je perspektivní alternativou klasické léčby pohybového aparátu nejen pro domácí, ale i divoká zvířata, obratlovce i bezobratlé. Přestože ne vždy bylo možné pacienta zcela vyléčit, třeba i z důvodu pokročilého věku, kmenové buňky pomohly stav postižených zvířat přinejmenším stabilizovat a zvýšit kvalitu jejich života.

  1. 10. 2022

Autor: MVDr. Mária Vinczeová

 

Zdroje:

  • REBECCA BOYLE: Injured Brazilian Wolf Is First Wild Animal Treated With Stem Cells. 15. 1. 2011; popsci.com
  • ZOO Szeged: Igor, a szibériai tigrisünk ízületei sajátsejtes eljárással gyógyulnak. 19. 4. 2018; zooszeged.hu
  • Ashley Schroeder: A tall order: Giraffe receives stem-cell therapy for chronic arthritis. 10. 7. 2017; colostate.edu
  • Mary Guiden: Boris the polar bear, 32, receives stem cell treatment. 23. 2. 2018; colostate.edu
  • OKC Zoo: Pioneers Elephant Stem Cell Treatment. 29. 5. 2019; okczoo.org
  • CSU MarComm Staff: First-ever stem cell treatment on a non-human primate a success. 7. 8. 2020; https://www.colostate.edu/
  • South Carolina Aquarium: Green Sea Turtle (Chelonia mydas). 29.1. 2020; scaquarium.org/harbor-view/
tiger-ga09b6f988_1920-1200x800.jpg

kontaktujte nás


Medicínské centrum Praha s.r.o.
Mezi Vodami 205/29
143 00 Praha 4
IČ: 25032119, DIČ: CZ25032119
č. ú.: 1966496379/0800

Tel.: +420 270 003 562 / 564
Fax: +420 225 152 036
Email: info@avecell.cz


Recepce
Iva Vepřeková
Tel.: +420 270 003 562 / 564
E-mail: iva.veprekova@mc-praha.cz

Sekretariát
Adéla Vojvodová
Tel.: +420 270 003 589
adela.vojvodova@mc-praha.cz

Vedoucí laboratoře
Ing. Anežka Klubalová
E-mail: anezka.klubalova@mc-praha.cz

Veterinární lékař
MVDr. Mária Vinczeová
E-mail: maria.vinczeova@mc-praha.cz


kontaktní formulář







    Iva Vepřeková

    recepce


    +420 270 003 562
    +420 270 003 564
    iva.veprekova@mc-praha.cz


    Bc. Lucie Maiwaldová

    office manager


    +420 270 003 589
    lucie.maiwaldova@
    mc-praha.cz



    Přihlásit se k odběru newsletteru

    Loading