Kazuistika

Příběhy zvířat, kterým jsme pomohli léčbou kmenovými buňkami

Léčba psí artritidy kmenovými buňkami

Amálka ve věku šesti let začala kulhat na levou zadní končetinu a při jejím ohýbání trpěla bolestí. Byla jí diagnostikovaná revmatoidní artritis, zánětlivé autoimunitní onemocnění. Po léčbě kortikosteroidy se nejdříve její stav zlepšil, ale za několik týdnů došlo k výraznému zhoršení kulhání a bolestivosti. Lékař konstatoval kompletní rupturu kolenního kloubu a Amálka musela podstoupit operaci. Operace stav stabilizovala, kulhání však nevymizelo. Proto bylo nutné pokračovat v medikaci. Po roce léčby kortikosteroidy se majitelé rozhodli pro terapii kmenovými buňkami. Amálka podstoupila aplikaci kmenových buněk do kolenního kloubu. Po uplynutí jednoho měsíce od aplikace byla vysazena předchozí medikace. Již tři měsíce od zahájení léčby Amálka nekulhala, byla bez bolesti a nemusela užívat žádné léky. V současnosti je fenka zcela bez obtíží.

Léčba psí artritidy kmenovými buňkami

Sam je šestiletý kříženec. Jeho majitelé vyhledali ortopedii, aby vyřešili problém s kulháním na pravou přední končetinu trvající půl roku. Uváděli, že při zatížení po delší procházce se stav zhoršuje. Lékař určil diagnózu dysplazie obou loketních kloubů a revmatoidní artritidu. Sam podstoupil artroskopické ošetření kloubů. Po dvou měsících však náhle začal kulhat na všechny čtyři končetiny, především na hrudní. Laboratorní testy vykazovaly známky zánětu, ale majitelé žádali jinou variantu léčby než kortikosteroidy. Byla podána dávka léčebného produktu z kmenových buněk lokálně do obou loketních kloubů a intravenózně. Klouby jsou nyní bez otoků a bolestivosti, majitelé uvádí, že pes již tři týdny nekulhá. Dokonce se zlepšil i stav atopické dermatitidy v oblasti meziprstí, která nebyla primárně léčena.

Léčba koňské tendinitidy kmenovými buňkami

Desire je závodní kůň, jehož disciplínou je všestrannost. Po jednom ze závodů měl bolestivou a oteklou levou přední končetinu. Desirovi byla nejdříve nasazena nesteroidní protizánětlivá medikace (NSAID). Po té, co mu byla diagnostikována tendinitis, tedy poranění šlachy, které postihlo 70 % zdravé tkáně šlachy, se veterinární lékař rozhodl pro léčbu kmenovými buňkami (MSC), zejména proto, že chtěl koni umožnit návrat do sportovní kariéry. Terapií MSC si šlacha uchová elasticitu, takže nedochází k opakovaným zraněním. Tyto výhody žádná jiná možnost léčby nenabízí. Kmenové buňky byly valachovi aplikovány poprvé po měsíci od zranění, podruhé dva měsíce od zranění. Léčba MSC byla úspěšná a nejen, že se Desire vrátil na závody mezinárodní úrovně, dokonce se z úrovně 2* dostal na úroveň 3* a aktivně závodí dodnes.

Léčba kočičího astmatu kmenovými buňkami

Sofinka kvůli astmatu kašlala mnohokrát denně a původní léčba nepomáhala. Na doporučení veterinární lékařky se majitelka rozhodla pro léčbu kmenovými buňkami. Již po 14 dnech od první aplikace kmenových buněk majitelka uvedla zlepšení kašle o 90 %. Za dva a půl měsíce Sofinka zakašlala jen dvakrát. Tři měsíce od první aplikace dostala poslední dávku kmenových buněk, po které kašel zcela zmizel. V současnosti je Sofinka bez obtíží.

Léčba psí artritidy kmenovými buňkami

Pětiletý Tygr začal kulhat na levou zadní končetinu. Majitel vyhledal odbornou lékařskou pomoc na veterinární klinice. Ortoped po vyšetření diagnostikoval částečnou rupturu předního zkříženého vazu a revmatoidní artritidu. Po léčbě Prednisonem sice potíže zmizely, avšak medikace nemohla být vysazena. Proto byla domluvena aplikace léčebného produktu z kmenových buněk do kolenního kloubu a intravenózně. V krátké době přestal Tygr užívat Prednison. Po půl roce je pacient bez obtíží a nekulhá.

Léčba psí artritidy kmenovými buňkami

Bartoli pochází z chovné stanice Kleony, účastnil se řady výstav a je několikanásobný šampion. Zdravotní potíže se u něj objevily, když mu bylo sedm let. Kvůli artritidě malých kloubů byl pro něho pohyb obtížný a bolestivý. Tarzální a karpální klouby byly oteklé a pes ztrácel ochotu k jakémukoli pohybu. Lékař zahájil léčbu kortikosteroidy a informoval klienty o možnosti léčby kmenovými buňkami. Po aplikaci kmenových buněk do kloubů a také intravenózně bylo možné kortikosteroidy do jednoho měsíce vysadit. Nyní je Bartoli  bez medikace, klouby jsou bez otoků a bolestivosti.  Pes i jeho majitelé jsou spokojeni.

Léčba kočičího IBD kmenovými buňkami

Kocour Jonáš začal mít problémy se zažívacím traktem, a bylo mu diagnostikováno IBD, onemocnění střev způsobené poruchou imunitního systému ve střevě. Toto zánětlivé onemocnění se projevuje především průjmy, zvracením, nechutenstvím a změnou chování. Více než rok byl kocourek léčen pomocí kortikosteroidů, které tlumí imunitní systém. Jelikož však docházelo k recidivám klinických příznaků, rozhodla se paní doktorka s majitelkou vyzkoušet léčbu kmenovými buňkami. Již po první aplikaci došlo ke zlepšení klinických příznaků a mohly se snižovat dávky kortikosteroidů. Nyní, po třetí aplikaci kmenových buněk, bere léky už minimálně, příznaky vymizely a Jonáš má zase chuť k jídlu.

Léčba koňské tendinitidy kmenovými buňkami

Eagle Eye je úspěšný závodní kůň, jehož disciplínou je všestrannost. Na mistrovství světa mladých koní ve francouzském Le Lion de Angers si valach zranil končetinu v krosové části military. Tímto zraněním pro koně závody na mistrovství světa skončily. Byla mu diagnostikována tendinitis, což je poranění šlachy. Eagle Eye byl léčen kmenovými buňkami. Po třech měsících od zranění došlo k výraznému zhojení tkáně, již po šesti měsících od zranění Eagle Eye znovu závodil a aktivně závodí dodnes.

Léčba psí artritidy kmenovými buňkami

Sněhobílá čistokrevná krasavice Maili je chloubou rodiny. Před rokem a půl však majitel začal pozorovat její opatrné pohyby a pomalou chůzi. Měla potíže i při vstávání po delším klidu. Na rentgenovém vyšetření páteře se prokázaly atrofické změny na obratlích a laboratorní vyšetření krve potvrdilo vysoké hodnoty revmatoidního faktoru. Diagnóza byla určena jako suspektní revmatoidní artritida. Následovala dvouměsíční medikamentózní léčba Medrolem, který byl opakovaně podáván a při zlepšení vysazován. Protože se situace opakovala, přistoupilo se k léčbě kmenovými buňkami. Kmenové buňky byly aplikovány intravenózně. Po měsíci lékař rozhodl o vysazení  Medrolu. Na červencové kontrole je pacient bez potíží, bez medikace. Maili také přestal trápit výtok z očí alergického původu.

Léčba koňské tendinitidy kmenovými buňkami

Innovator se stal Koněm roku 2010 na Slovensku a vyhrál českou Velkou jarní cenu v témže roce. Ve svých osmi letech si poranil šlachu. S diagnózou tendinitis SDFT byl vhodným kandidátem pro léčbu kmenovými buňkami. Léčba byla úspěšná, protože již po měsíci od aplikace se šlacha z 95 % zhojila a v současnosti je končetina stále v pořádku.

Léčba koňské artritidy kmenovými buňkami

Frosty začal mít zdravotní problémy již od 4 let věku. Nejdříve došlo k vychýlení obratlů v bederní oblasti zad, což sice bylo úspěšně vyřešeno díky zásahu chiropraktika, ale o rok později se objevily problémy při chůzi. Byla vidět nečistá chůze pravé hrudní končetiny a při vyšetření byla zjištěna patologie v oblasti hlezna pravé pánevní končetiny. Diagnostikována byla artritis distálního a proximálního intertarzálního kloubu zadní končetiny a navikulární syndrom pravé hrudní končetiny. Frostyho vyšetřilo několik veterinárních lékařů a navrhli různé možnosti léčby (např. aplikaci kortikosteroidů), ale majitelka se rozhodla vyzkoušet vzhledem k nízkému věku koně inovativní terapii kmenovými buňkami. Tato volba se ukázala jako správná, protože jediná aplikace kmenových buněk Frostymu pomohla a zdravotní problémy se u něj znovu neobjevily.

Léčba psí artritidy kmenovými buňkami

Osmiletý německý ovčák Ben je veselým miláčkem své paní. Procházky a výlety jsou jejich společným radostným zážitkem. Před čtyřmi lety však začal mít ortopedické potíže. Měl zbytnělé patní i loketní klouby, proto se mu začal perorálně podávat lék Prednison. Stav však postupně přešel do chronického stadia. V loňském roce již byly zjištěny degenerativní změny v patních a loketních kloubech a bylo tedy na rozhodnutí majitelů, zda zvolit jinou navrhovanou léčbu. V listopadu 2017 Benovi lékař aplikoval léčebný produkt z kmenových buněk intravenózně a také do obou patních a kolenních kloubů. Již v prosinci přestal pes užívat léky a v červenci 2018 po kontrole na veterinární klinice mohl lékař konstatovat stav pacienta bez bolestivosti, bez zvýšené náplně v kloubech, bez medikace. Přetrvává pouze mírné kulhání po zátěži na pravou horní končetinu, z důvodu degenerativních změn.