Výzkum se zaměřuje i na MSC jiných druhů zvířat, včetně např. hovězího dobytka, bohužel klinické studie v této oblasti jsou nepočetné. U dobytka a buvolů lze MSC izolovat, podobně jako u jiných zvířat, z mnoha tkání, konkrétně z tuku, kostní dřeně, endometria, plic, dermis, šlach a fetálních struktur (Whartonův rosol, amniotická membrána a tekutina, žloutkový váček, pupečníkový provazec, pupečníková krev). MSC těchto zvířat také vykazují typické vlastnosti jako je adherence k plastům, fibroblastický tvar a trilineární diferenciace (osteogenní, chondrogenní, adipogenní). Po indukci byla prokázána i v jejich případě schopnost diferenciovat se v buňky podobné buňkám pankreatických ostrůvků, hepatocytům, neuronům, myocytům a zárodečným buňkám. Exprese povrchových markerů typických pro humánní MSC je variabilní.
Aplikace MSC u dobytka se nabízí hlavně v oblastech ovlivňujících produkci (terapie mastitid, efekt na reprodukční funkce). Byl zkoumán nukleární transfer, při němž bylo jádro MSC přeneseno do denukleovaných vajíček. Ačkoliv výsledky nebyly obecně lepší než při použití jiných buněk, v několika případech došlo i k narození živého telete. Experimentálně byla provedena implantace in vitro diferenciovaných MSC do varlat beranů, kdy došlo k vytvoření spermatogoniím podobných buněk. MSC byly zkoumány také v souvislosti s indukcí estru u krav s bilaterální dystrofií vaječníků a u endometritidy. Podobně jako u jiných zvířat by MSC mohly být využity též ke zlepšení hojení ran, k léčbě zranění nervů, laminitidy a degenerativních onemocnění kloubů. Zajímavá, ale dosud neprozkoumaná oblast, je využití schopnosti diferenciace MSC do myocytů a adipocytů pro tvorbu masa in vitro.
MVDr. Markéta Slaná
Zdroj:
Gugjoo MB, Amarpal, Fazili MR, Shah RA, Sharma GT (2019): Mesenchymal stem cell: Basic research and potential applications in cattle and buffalo. J Cell Physiol, 234, 8618-8635. doi: 10.1002/jcp.27846.