Autoimunitní onemocnění střev u koček
Inflammatory bowel disease (IBD, zánětlivé onemocnění střev) je autoimunitní onemocnění ve střevě, které se často objevuje u koček a způsobuje průjmy, zvracení a ztrátu váhy. Dalšími činiteli vzniku onemocnění mohou být genetická predispozice, infekce či potravinová alergie. Léčba tohoto onemocnění většinou zahrnuje změnu diety, antibiotika v případě infekce a imunosupresiva (např. kortikosteroidy). Některé kočky však nereagují na žádnou z těchto léčebných metod.
Mezenchymální kmenové buňky v léčbě imunitních chorob
Již dřívější studie ukázaly, že mezenchymální kmenové buňky (MSCs) zmírňují zánět působením na imunitní buňky. Toho lze využít při léčbě zánětlivých a imunitních chorob ve veterinární medicíně. MSCs produkují rozpustné faktory (např. tumor-nekrotizující faktor, oxid dusný nebo prostaglandin E2), které se podílí na změnách mikroprostředí a imunomodulaci. Předmětem účinku těchto faktorů jsou především regulační T lymfocyty, které se podílí na imunitní odpovědi. Vědci z Jižní Koreje se rozhodli prozkoumat faktory produkované kočičími MSCs a jejich účinek na zánět střev, aby lépe pochopili podstatu jejich působení a poukázali na výhody terapie IBD mezenchymálními kmenovými buňkami.
Metodika a výsledky studie
Ve studii byly použity myši jako model pro zánětlivé onemocnění tlustého střeva (kolitis). Ten byl indukovaný podáváním dextran-sulfátu sodného (DSS). K experimentální léčbě byly použity kočičí mezenchymální kmenové buňky z tukové tkáně. Po aplikaci DSS myši vykazovaly příznaky jako je průjem, krvácení z konečníku, bolest, snížená aktivita a ztráta váhy. Myši byly rozděleny do dvou skupin, z nichž jedna byla léčena MSCs a druhá pouze fosfátovým pufrem (PBS, neúčinná látka). Obě skupiny byly porovnávány s jedinci, kterým nebylo podáváno DSS. Po desátém dni od začátku léčby skupina léčená MSCs vykazovala nižší intenzitu příznaků než skupina léčená PBS. Histologicky a patologicky byla potvrzena zánětlivá infiltrace ve sliznici, překrvení, nekróza, ulcerace a zkrácení střeva. Obě skupiny, MSCs i PBS, vykazovaly zkrácení střev oproti zdravým jedincům, avšak u skupiny s MSCs v mnohem menší míře, stejně jako pokles dalších histologických příznaků. Podobné výsledky byly pozorovány při změně váhy – pokles váhy po 10 dni byl mnohem více znatelný u skupiny léčené pouze PBS.
![](https://avecell.cz/wp-content/uploads/2019/02/fff.png)
Produkce solubilních faktorů
Záměrem studie však nebyl pouze klinický obraz léčby pomocí mezenchymálních kmenových buněk, ale také průkaz sekrece protizánětlivých faktorů. Zprostředkovatelem zánětu jsou zánětlivé cytokiny (interleukiny-IL či interferony), které exprimují mRNA. Ta sloužila jako marker hladiny zánětlivých cytokinů ve střevech. Mnohem nižší hladiny vykazovala skupina léčená MSCs. Naopak, exprese protizánětlivých cytokinů (IL-4 a IL-10) byla u této skupiny zvýšená. V dalších částech studie autoři dále zkoumali produkci prostaglandinu E2, který se podílí na regulaci imunitní odpovědi a dalších faktorů.
Klinické případy
Tato studie ukazuje, jakým způsobem působí mezenchymální kmenové buňky při zánětlivém onemocnění střev, je však omezena na myší modely. Léčba tohoto, i dalších autoimunitních či alergických onemocnění u zvířat už v dnešní době probíhá v mnoha zemích. V našem projektu se vyskytují pacienti trpící astmatem (kočky) či atopickou dermatitis (psi). Naším nedávným úspěšně léčeným pacientem byl kocour trpící právě výše zmíněným IBD. Jeho případ naleznete v sekci Naši pacienti – léčba koček.