Léčba IBD – když klasická terapie selže

Termínem IBD (inflammatory bowel disease) rozumíme nejčastěji nespecifické chronické střevní záněty, u kterých není odhalena příčina (jsou idiopatické). Tou je nejspíše narušená reakce imunitního systému (např. jeho tolerance) na potravní a/nebo mikrobiální antigeny. Uplatňuje se také genetika a vlivy okolního prostředí. Důsledkem je vznik zánětu, jež poškozuje střevní sliznici a její funkci.

Onemocnění se klinicky projevuje chronickými nebo rekurentními trávicími obtížemi (zvracení, průjmy nebo obojí), zvíře může ztrácet hmotnost a trpět nechutenstvím.

Jako IBD je stav označen po vyloučení ostatních příčin chronických potíží a po histologickém vyšetření, které prokáže zánět sliznice.

Klasická terapie spočívá v dietních opatřeních, aplikaci léků s prozánětlivým/imunosupresivním účinkem a v případné aplikaci antibiotik.

Jako nová možnost terapie se jeví léčba s využitím kmenových buněk, která je poměrně úspěšně využívána v zahraničí. Veterinární kliniky udávají zlepšení stavu pacientů, často i remisi. Přípravek obsahující kmenové buňky se zvířeti aplikuje intravenózně (tzv. autologní sérum). Pro tuto terapii jsou indikováni pacienti nereagující na klasickou terapii nebo pacienti, jež mají silné nežádoucí účinky na protizánětlivé a imunosupresivní léky.

Příklady praktického využití: https://safarivet.typepad.com/stem_cell_safari/inflammatory-bowel-disease-in-dogs/


Pérez-Merino EM, Usón-Casaús JM, Zaragoza-Bayle C, Duque-Carrasco J, Mariñas-Pardo L, Hermida-Prieto M, Gualtieri M (2015). Safety and efficacy of allogenic adipose tissue-derived mesenchymal stem cells for treatment of dogs with inflammatory bowel disease: Clinical and laboratory outcomes. The Veterinary Journal, 206, 385–390. doi: 10.1016/j.tvjl.2015.08.003

Pérez-Merino EM, Usón-Casaús JM, Hermida-Prieto M, Mariñas-Pardo L (2016). Correlation between canine inflammatory bowel disease activity indices after stem cell therapy. Veterinary Record, 179, 464. doi: 10.1136/vr.103850

Související články