Gingivostomatitis u koček
Kočičí gingivostomatitida je nepříjemné a závažné onemocnění dutiny ústní u koček. Etiologie není zcela objasněna, uvažuje se o vlivu patogenů, např. kočičím kaliciviru nebo retroviru (FIV). Obvykle se však toto onemocnění řadí mezi imunitně podmíněné choroby, kdy se předpokládá, že organismus nepřiměřeně reaguje na bakteriální produkty v zubním plaku. Tomu nahrává i fakt, že se toto onemocnění vyskytuje spíše u koček chovaných v bytě.
Příznaky zahrnují zčervenání a zduření dásní, bolestivost, slinění, zápach z tlamy, nechutenství a ztráta kondice. Diferenciálně diagnosticky nutno vyloučit onemocnění ledvin, cukrovku a retrovirové infekce. Léčba zahrnuje výplachy chlorhexidinem, lokální a celkovou antibiotickou léčbu a protizánětlivé léky. Nejlepším řešením je extrakce všech zubů. Bohužel, 7 % koček na takovou léčbu neodpovídá a problémy zůstávají. Mluvíme tak o rekurentní gingivostomatitis (FCG).
Léčba kmenovými buňkami
Jelikož mezenchymální kmenové buňky mají schopnost diferenciace v jiný typ buněk a především také imunomodulační vlastnosti, zkoušeli veterinární lékaři z veterinární univerzity v Davisu (USA) aplikaci buněk u pacientů s FCG ve dvou studiích. Do obou studií bylo zařazeno 7 koček, přičemž v jedné studii jim byly aplikovány jejich vlastní buňky (autologní) a v druhé od dárce (alogenní). Buňky byly v obou případech podány pouze intravenózně a vždy se jednalo o těžký zánět s extrakcí zubů. V první studii, z roku 2015, došlo ke zlepšení u pěti koček, přičemž u dvou došlo k úplné remisi a u tří k mírnému zlepšení. K těmto výsledkům došlo cca 1-4 měsíce po aplikaci. Bohužel, dvě z koček neměly žádnou nebo minimální odpověď. Ve studii z roku 2017 vyšly podobné výsledky – dvě kočky úplné zlepšení, dvě mírné, zbytek bez významné odpovědi na léčbu v cca ročním follow-upu.
Zvlášť vyšel článek s příběhem jedné z vyléčených koček. Lily, domácí krátkosrstá kočka, byla adoptována v 9 letech z útulku a celou dobu se nový majitel pomocí kortikosteroidů, analgetik, antibiotik a nakonec extrakce zubů snažil vyléčit její gingivostomatitis. Ve 12 letech byla zařazena mezi 7 koček ve studii s podáním tukových autologních mezenchymálních kmenových buněk. Po první aplikaci došlo ke zlepšení, ale léze byly stále dost velké. Po měsíci, po druhé aplikaci buněk, se její stav začal rapidně zlepšovat. Pár týdnů na to již žrala normálně a nemusela brát léky na bolest.
Závěr
Studie univerzity v Davisu proběhly v letech 2012-2016. V roce 2018 bylo v léčení univerzity 39 koček s FCG. Můžeme tedy očekávat brzké výsledky léčby na větším množství koček. Prozatímní výsledky ukazují pozitivní vliv mezenchymálních kmenových buněk na toto onemocnění.