Tým japonských vědců vedený profesorem Hatoyou představil v březnu tohoto roku průlomovou studii, ve které popsali metodu, jíž získali indukované pluripotentní kmenové buňky (iPSCs) z mononukleárních buněk psí periferní krve. iPSCs jako první vytvořil profesor Yamanaka, který za tento objev získal v roce 2012 Nobelovu cenu za medicínu a fyziologii.
iPSCs jsou původně již diferenciované buňky (tzv. unipotentní buňky), které byly přidáním genů kódujících transkripční faktory vráceny vývojově zpět do pluripotentního stavu. Tyto buňky jsou na rozdíl od mezenchymálních kmenových buněk schopny diferenciace v buňky jakékoliv tělní tkáně.
Pro vpravení potřebných genů do mononukleárních buněk periferní krve tým japonských vědců použil virové vektory. Protože se tyto vektory integrují do genomu hostitelské buňky, docházelo by k opětovné expresi genů pro transkripční faktory nutné pro pluripotenci buňky a hrozilo by vysoké riziko rakovinného bujení. K zajištění bezpečnosti těchto iPSCs museli proto vědci použít velmi specifický vektor, u kterého k integraci nedojde.
Vědci kultivací ověřili, že buňky jsou schopné růstu a dále postupně vytvořily zárodečné listy (entoderm, ektoderm a mezoderm), které jsou základem všech tkání a orgánů v těle.
Profesor Hatoya věří, že jejich metoda bude dále využita pro vývoj modelů různých zvířecích onemocnění a regenerační terapii ve veterinární medicíně.
Ing. Barbora Codlová
Zdroj:
Kimura K., Tsukamoto M., Tanaka M., Kuwamura M., Ohtaka M., Nishimura K., Nakanishi M., Sugiura K., Hatoya S. (2021): Efficient reprogramming of canine peripheral blood mononuclear cells into induced pluripotent stem cells. Stem Cells and Development, 30, 79-90. doi: 10.1089/scd.2020.0084