IBD u psů – lze kombinovat léčbu kmenovými buňkami a prednisonem?

Chronický zánět střeva (IBD) je formou autoimunitního onemocnění, které se vyskytuje i u psů, a to především středního věku i mladších. Klasická léčba představuje aplikaci kortikosteroidů pro potlačení autoimunitní odpovědi.

Bylo prokázáno, že mezenchymální kmenové buňky (MSCs) jsou slibnou alternativou konvenčních steroidů používaných v léčbě IBD u psů. Před samotnou aplikací MSCs je ale nutné steroidy vysadit. To může vést ke zhoršení nebo novému vzplanutí nemoci.

V této studii vědci vůbec poprvé zkoumali kombinovanou aplikaci kmenových buněk a prednisonu
u psů trpících IBD bez adekvátní odpovědi na léčbu kortikosteroidy. Dvěma skupinám psů (jedna ošetřená prednisonem a druhá neošetřená) byla jednorázově podána infúze kmenových buněk.

Hodnoty sledovaných klinických parametrů, albuminu a kobalaminu, byly stanoveny před aplikací kmenových buněk a pak s odstupem jednoho, tří, šesti a dvanácti měsíců po aplikaci. U obou skupin se hodnoty při každém měření zlepšovaly. Současně byla postupně snižována dávka prednisonu, k jeho vysazení došlo dvanáct měsíců po aplikaci kmenových buněk.

Výsledky této studie ukazují, že buněčná terapie může výrazně a bezpečně zlepšit zdravotní stav psů s IBD s vysazeným prednisonem i těch, kterým je kontinuálně aplikován. Navíc může být dávka prednisonu po aplikaci kmenových buněk výrazně snížena či zcela vysazena. Efekt léčby kmenovými buňkami je dlouhodobě stabilní, jak potvrzují výsledky ročního sledování.

Ing. Barbora Codlová


Zdroj:

Cristóbal JI, Duque FJ, Usón-Casaús JM, Ruiz P, Nieto EL, Pérez-Merino EM (2021): Effects of allogeneic mesenchymal stem cell transplantation in dogs with inflammatory bowel disease treated with and without corticosteroids. Animals, 11(7): 2061. doi: 10.3390/ani11072061

Související články