Efekt mezenchymálních kmenových buněk v léčbě degenerativního onemocnění chlopní

Degenerativní onemocnění atrioventrikulárních chlopní je nejčastější onemocnění srdce u psů a tvoří 70 % diagnostikovaných srdečních poruch. Častěji a hůře postižena je chlopeň mitrální, trikuspidální chlopeň bývá postižena vzácně nebo zároveň s mitrální. Nejvíce jsou postižena malá plemena psů, téměř u každého z nich se s věkem vyskytne určitý stupeň této změny. Insuficience chlopní vede časem k remodelaci a dilataci srdečních komor a předsíní a narušení funkce srdce. Klinicky se projevuje kašlem, dušností, sníženou aktivitou zvířete, intolerancí zátěže, v těžších případech se může vyskytnout ascites a kolaps zvířete.

Mezenchymální kmenové buňky (MSCs) jsou díky svým vlastnostem hojně využívány v regenerativní medicíně. Efekt je prokázán v oblasti léčby pohybového aparátu, v menší míře a s variabilními výsledky byl zkoumán přínos v léčbě akutních a chronických orgánových změn (např. ledviny, játra, pankreas).

Ve studii zabývající se využitím MSCs při léčbě degenerativního onemocnění psích srdečních chlopní byly použity alogenní MSCs pocházející z pulpy mléčných zubů štěňat. Intravenózní aplikace byla opakována dvakrát v rozmezí 14 dní. Studie se účastnilo 20 zvířat (10 z nich tvořilo kontrolní skupinu). Jedna skupina dostávala po dobu studie klasickou medikamentózní léčbu (diuretika, inhibitory angiotenzin-konvertujícího enzymu, pozitivní inotropika) a MSCs, kontrolní skupina pouze léky bez aplikace MSCs. Hodnocení zahrnovalo dotazník pro majitele, klinické vyšetření, základní hematologické a biochemické vyšetření, měření krevního tlaku, rentgeny hrudníku, elektrokardiografii (EKG) a echokardiografii (ECHO).

Tepová frekvence a tlak krve zůstaly během celé studie u všech zvířat stabilní. Nebyl prokázán rozdíl mezi kontrolní skupinou a zvířaty léčenými MSCs co do výskytu arytmií a rentgenologických změn. Došlo ke zlepšení některých echokardiografických parametrů (ejekční frakce, LVID, snížení LA/Ao), jež poukazují na úpravu dilatace levého atria a zlepšení srdeční kontraktility. Majitelé zvířat popisovali zlepšení stavu a kvality života svých svěřenců.

Mechanismus účinku není jasný – může se uplatňovat schopnost diferenciace MSCs do specializovaných typů, schopnost sebeobnovy a parakrinní efekt (produkce látek s antiapoptotickým a antifibrotickým účinkem, podporujících neovaskularizaci, redukujících zánět a ovlivňujících remodelaci).

Tato studie ukazuje určitý potenciál MSCs pro využití v alternativní nebo přídatné léčbě degenerativního onemocnění chlopní u psů, ale je potřeba dalšího zkoumání, které by účinnost MSCs v této indikaci potvrdilo.

MVDr. Markéta Slaná


Zdroj:

Petchdee S, Sompeewong S. (2016): Intravenous administration of puppy deciduous teeth stem cells in degenerative valve disease. Veterinary World, 9, 1429-1434. doi: 10.14202/vetworld.2016.1429-1434.

Související články