Imunitní systém těla je tvořen buňkami, které chrání organismus proti škodlivinám z prostředí. Tyto škodliviny se nazývají antigeny a mohou to být například bakterie, viry či toxiny. Buňky imunitního systému (bílé krvinky) je ničí pomocí protilátek a dalších mechanismů.
Autoimunitní onemocnění je stav, kdy imunitní systém považuje za antigen buňky vlastního organismu a ničí je. To způsobuje závažné příznaky, v závislosti na typu buněk, které jsou ,,poblázněným“ imunitním systémem ničeny. Příčina vzniku autoimunit není zcela známa, svou roli hraje genetika a životní prostředí.
Autoimunitní onemocnění, se kterým se můžeme setkat u psů, jsou například autoimunitní hemolytická anémie (imunitní systém ničí červené krvinky), systémový lupus erytrematosus (příznaky především na kůži, očích, ledvinách a plicích), autoimunitní onemocnění žláz s vnitřní sekrecí (hypotyreóza), komplex pemfigu (projevy na kůži), různé druhy autoimunit trávicího traktu (enteritidy, kolitidy) či diabetes typu II a další. Vážným problémem u psů je revmatoidní artritida a další druhy imunitně podmíněných artritid, které se vyskytují i u menších plemen a v jakémkoliv věku.
Příznaky revmatoidní artritidy jsou bolest a otok kloubu, kulhání, potíže při vstávání a uléhání, strnulá chůze a destruktivní změny chrupavky viditelné na RTG. Příznaky jsou většinou nejhorší ráno a obvykle je postiženo více kloubů, jelikož ,,nemocné“ protilátky kolují v krevním oběhu. V krvi se dají tyto autoimunitní protilátky prokázat tzv. ANA testem nebo se dá vyšetřit z krve revmatoidní faktor. Při postižení více kloubů artritidou je vždy nutné zvážit možnost tohoto onemocnění a výše vypsané parametry z krve vyšetřit. Do léčby je totiž v tomto případě nutné zahrnout i systémovou terapii autoimunitní choroby.
Léčba autoimunit je postavena na tlumení odpovědi imunitního systému. Toho se musí docílit pomocí imunosupresiv, typicky kortikosteroidů. Vzhledem k tomu, že mezenchymální kmenové buňky mimo jiné potlačují účinek některých bílých krvinek, mohou být úspěšně v terapii těchto choroby využity. Při léčbě revmatoidní artritidy se kmenové buňky aplikují nejen do kloubů, ale i systémově (do žíly). Zajistí se tak jejich účinek jak přímo v kloubu, tak modulace nežádoucí odpovědi imunitního systému.
O pacientech, trpících revmatoidní artritidou, kteří byli léčeni pomocí kmenových buněk si můžete přečíst v sekci Naši pacienti – léčba psů.