Alergie u koní a imunomodulační schopnosti kmenových buněk

Alergie je imunitní reakce organismu na látku z prostředí, která se nazývá alergen. Může se jednat například o prach, pyly, roztoče či určitou složku krmiva. Onemocnění má většinou genetický původ, velký vliv na jeho vznik má prostředí a oslabená imunita. Může se objevit v jakémkoliv věku. Při prvním kontaktu s alergenem dochází k tzv. senzibilizaci, kdy bílé krvinky označí látku za škodlivou a vytvoří proti ní protilátky.  Při každém dalším setkání s alergenem vyvíjí imunitní systém bouřlivou neadekvátní reakci. Při alergické reakci se mimo jiné aktivují žírné buňky, které vylučují látku zvanou histamin. Ta je zodpovědná za typické projevy alergií, jako je například vyrážka na kůži.

Typy alegií a diagnostika

U koní se objevují alergie kožní a potravinové. Kožní alergie se projevuje jako atopická dermatitis (kam se řadí i tzv. letní vyrážka) nebo kopřivka. Kožní projevy může mít i alergie na krmivo, kterou doprovází také problémy trávicího traktu (průjem).

Atopická dermatitis je reakcí na částice z prostředí jako je prach, pyly či roztoči. Jako letní vyrážka se označuje alergie na bodnutí hmyzem. Projevy těchto alergií jsou veskrze podobné, na kůži se objevuje vyrážka, která může silně svědit a když se snaží kůň škrábat, může si do ran zanést bakteriální infekci, což je nepříjemný sekundární problém. Dále se alergie projevuje zčervenáním kůže a vypadáváním srsti, oční spojivky a nosní sliznice může být přecitlivělá. Vyrážka se objevuje často na hlavě, na ocasu, břiše, či končetinách. V případě alergie na bodnutí hmyzem jsou projevy největší v místě bodnutí.

Kopřivka má podobný mechanismus vzniku, ale projevy jsou trochu odlišné, především v tom, že pupínky na kůži koně nesvědí.

Reakce na vdechnutý alergen může být také respirační, tyto projevy se pak řadí do komplexu dušnosti (v literatuře možné označení RAO nebo COPD), která však může mít i mnoho dalších příčin. Odhalení alergické podstaty dušnosti záleží na vhodné diagnostice.

Diagnostika alergického onemocnění spočívá v intradermálním testu, kdy se pod kůži vpichuje malé množství alergenu a sleduje se reakce. Tato metoda však u koní není tak spolehlivá jako sérologické vyšetření testem ELISA. Ten detekuje přímo protilátku proti danému alergenu.

Léčba

Při potvrzení alergie čeká pacienta léčba kortikosteroidy a symptomatickými léky. Vzhledem k faktu, že mezenchymální kmenové buňky mají významné imunomodulační vlastnosti, mohly by být využívány i při léčbě alergií. Vědci zjistili vliv kmenových buněk na supresi T-lymfocytů a dalších buněk imunitního systému prostřednictvím proti-zánětlivých faktorů a potlačení alergické reakce.  Aplikace kmenových buněk do žíly by tak mohla zmírnit projevy alergických onemocnění.

Studie ohledně imunomodulačních vlastností kmenových buněk:

Související články