Přetržení, částečné přetržení nebo postižení předního zkříženého vazu (LCC) je zdaleka nejčastější ortopedické onemocnění u dospělého psa. Při úplné nebo částečné ruptuře se již několik desetiletí přistupuje k operaci. Aktuální studie ukazují, že intra-artikulární aplikace exogenních kmenových buněk může urychlit reparační procesy probíhající v kloubu. V níže uvedené studii vědci pomocí fluorescenční mikroskopie ověřovali engraftment kmenových buněk aplikovaných přímo do tkáně poraněného LCC.
Celkem osmi psům s částečnou nebo úplnou rupturou LCC byly přímo do kolenního kloubu injektovány autologní mezenchymální kmenové buňky izolované z kostní dřeně, které byly označené fluorescenční barvou. S odstupem 3 (skupina 1) a 13 dní (skupina 2) byla provedena biopsie LCC. Tkáň byla následně analyzována pomocí fluorescenční mikroskopie, kterou byl potvrzen engraftment kmenových buněk do vazivové tkáně. V průběhu jednoho roku od zákroku nebyly u žádného ze psů pozorovány nežádoucí účinky související s aplikací kmenových buněk.
Jak již bylo zmíněno, ruptura LCC se nejčastěji řeší operačně. Nicméně po operaci může přetrvat kulhání a často dojde i k rozvoji osteoartrózy. Léčbu by proto bylo vhodné doplnit o současnou aplikaci kmenových buněk pro podporu regenerativních procesů.
Ing. Barbora Codlová
Zdroj:
LINON E., SPRENG D., RYTZ U., FORTERRE S. (2014): Engraftment of autologous bone marrow cells into the injured cranial cruciate ligament in dogs. The Veterinary Journal, 202, 448-454. doi: 10.1016/j.tvjl.2014.08.031