Laminitida neboli schvácení kopyt je závažné onemocnění, které způsobuje patologické změny v anatomickém a funkčním uspořádání kopyta. Jedná se o zánět kopytní škáry s následnou ztrátou spojení mezi kopytní kostí a rohovým pouzdrem kopyta. Kopytní kost následně klesá distálním směrem, poškodí chodidlovou škáru, což koni způsobuje v pohybu výraznou bolest. Kůň proto postiženou končetinu odlehčuje a kulhá, nebo se pohybu zcela vyhýbá. Velmi často musí být kůň kvůli tomuto onemocnění utracen.
Současný výzkum ale naznačuje, že léčba mezenchymálními kmenovými buňkami by mohla být efektivní i v případě laminitidy.
V jedné studii byly mezenchymální kmenové buňky izolované z tukové tkáně aplikovány celkem devíti koním ve formě suspenze v autologní plazmě obohacené o krevní destičky. Aplikace byla provedena do prstní žíly, přičemž byla opakována celkem třikrát v měsíčních odstupech. Pro první aplikaci byly vždy použity alogenní buňky, u dalších dvou autologní. Již po první aplikaci došlo u koní ke zlepšení typických příznaků jako je zvýšený tep na digitálních arteriích, neochota k pohybu, kulhání. Po skončení terapie se tvar i pevnost kopyta postupně zregenerovaly. S ročním odstupem se recidiva laminitidy objevila pouze u dvou koní, zbylých sedm se vrátilo k plnohodnotnému aktivnímu životu.
V jiné studii byla poprvé popsána izolace mezenchymálních kmenových buněk ze škáry korunky koní. Tyto buňky se svými vlastnostmi shodují s mezenchymálními kmenovými buňkami z jiných tkání. Rozdíl je pouze v tom, že jsou schopné chondrogenní a osteogenní, nikoli však adipogenní diferenciace. Protože se jedná o mezenchymální kmenové buňky pocházející z tkáně zajišťující výživu kopytní tkáně, usuzují autoři, že by se měly prozkoumat možnosti jejich využití v buněčné terapii laminitidy.
Výše uvedené studie naznačují slibný potenciál mezenchymálních kmenových buněk v léčbě laminitidy u koní.
Angelone M, Conti V, Biacca C et al. (2017): The contribution of adipose tissue-derived mesenchymal stem cells and platelet-rich plasma to the treatment of chronic equine laminitis: A proof of concept. International Journal of Molecular Sciences, 18.
Da Silva LL, Silveira MD, Da Costa Garcia CAS, Grudzinski PB, Martins CF, Nardi NB (2020): Coronary corium, a new source of equine mesenchymal stromal cells. Veterinary Research Communications, 44, 41-49.