Již v minulosti se ukázalo, že psi dokážou detekovat čichem určité chemické částice a pomáhají diagnostikovat mnoho nemocí, jako například kolorektální karcinom, melanom, malárii, rakovinu močového měchýře a dokonce i nebezpečné stavy, jako je hypoglykémie u diabetiků. Vzhledem k těmto poznatkům a s ohledem na aktuální šíření onemocnění COVID-19 vznikly studie, které měly objasnit, zda lze labradory či jiná plemena psů vycvičit také na olfaktivní detekci lidí pozitivních na onemocnění virem SARS-CoV-2.
Výzkumníci se zaměřili na speciální výcvik psů, který měl za cíl rozeznat podle čichu lidi, kteří byli nakaženi tímto onemocněním ještě dříve, než se u nich projevily příznaky.
Vědci se shodují na tom, že psi mají až tisíckrát citlivější čich než lidé. Pes je schopen detekovat specifický pach související s metabolickými změnami v lidském těle, které nastávají během infekce. Výzkumníci chtěli ověřit, zda změnu tělesných pachů dokáže způsobit i onemocnění dýchacích cest, což je pro registraci nemoci COVID-19 psím čichem klíčové.
Výzkumníci byli ohromeni tím, jak rychle byli psi schopni rozpoznat vzorky pozitivně testovaných pacientů od negativních. Tato strategie by v budoucnu mohla být velmi užitečným nástrojem v boji proti pandemii viru SARS-CoV-2, neboť by kromě laboratorního testování umožnila screening velkého počtu lidí například na letištích, hraničních přechodech či sportovních zápasech.
Pro výzkum byly použity vzorky od nakažených pacientů i zdravých lidí. Protože jsou psi náchylní na onemocnění COVID-19, všechny vzorky od pozitivních pacientů byly inaktivovány za účelem ochrany psů a jejich psovodů před infekcí během tréninku. Autoři článku v časopisu BMC Infectious Diseases (Eskandari et al., 2020) uvádějí, že po týdenním tréninku byla zvířata schopna správně rozpoznat 94 % z 1 012 náhodně seřazených vzorků slin či sekretu z plic.
Z výzkumu tedy vyplynulo, že cíleně cvičení psi spolehlivě zvládnou vyčenichat lidi nakažené nemocí COVID-19 a stačí jim na to pouze týdenní trénink.
Ing. Petra Černá
Odborný pracovník laboratoře
Zdroje:
Eskandari E, Shiri M, Aliyazdi H, Farahani RH, Nezami-Asl A, Laripour R, Roudgari H, Moghaddam AD, Zibaseresht R, Marzaleh MA, Akbarialiabad H, Zoshk MY (2020): Sniffer dogs as a screening/diagnostic tool for COVID-19. A proof of concept study. BMC Infectious Diseases. doi: 10.21203/rs.3.rs-64455/v1.
Grandjean D, Sarkis R, Tourtier JP, Julien C, Desquilbet L (2020): Detection dogs as a help in the detection of COVID-19: Can the dog alert on COVID-19 positive persons by sniffing axillary sweat samples? Proof-of-concept study. bioRxiv. doi: 10.1101/2020.06.03.132134.
Jendrny P, Schulz C, Twele F, Meller S, von Köckritz-Blickwede M, Osterhaus ADME, Ebbers J, Pilchová V, Pink I, Welte T, Manns MP, Fathi A, Ernst Ch, Addo MM, Schalke E, Volk HA (2020): Scent dog identification of samples from COVID-19 patients – a pilot study. BMC Infectious Diseases, 20, 1–7.