Mezenchymální kmenové buňky v léčbě eosinofilní keratitidy koček

Mezenchymální kmenové buňky lze u koček běžně použít při léčbě autoimunitních onemocnění a alergií. Jedním z takových onemocnění je i eosinofilní keratitida, na jejíž léčbu kmenovými buňkami se nyní zaměřila studia španělských vědců.

Kočičí eosinofilní keratitida (FEK)

Jedná se o chronické, imunitně zprostředkované onemocnění rohovky, případně může postihnout i spojivku a třetí víčko. S tímto onemocněním se setkáváme nejčastěji u mladých až středně starých koček. Klinicky se projevuje překrvením rohovky a spojivky, otokem a zánětlivým výtokem z oka. Momentálními možnostmi léčby jsou kortikosteroidy a jiná imunosupresiva, která je nutno aplikovat dlouhodobě a často mají mnoho vedlejších účinků.

Metodika

Do studie bylo zařazeno pět koček (dvě kočky, tři kocouři) s tímto onemocněním v jednom oku. Diagnóza FEK byla potvrzena oftalmologickým vyšetřením, Schirmerovým slzným testem, fluoresceinovým testem a cytologickým vyšetřením. Onemocnění u nich trvalo v průměru devět měsíců a byly léčeny imunosupresivy a proti-zánětlivými léky. Veškerá léčba byla dva týdny před aplikací kmenových buněk zastavena. Byly použity alogenní buňky z jednoho dárce, izolované z břišního tuku. Po kultivaci byly buňky aplikovány asepticky pod spojivku v množství 2×106, aplikace byla za dva měsíce opakována. Průběžně byla prováděna vyšetření oka v intervalech 1, 3, 9 a 11 měsíců. Všechna data byla podrobena statistické analýze.

Výsledky

Dva z pacientů vykazovali pokles klinických i laboratorních příznaků již po čtyřech týdnech (tedy po první aplikaci). U zbylých jedinců došlo ke zlepšení nejpozději do 6 měsíců od aplikace. V průběhu léčby se neobjevil žádný nežádoucí příznak.

Zdroj

Související články