Atopická dermatitis patří k nepříjemným a závažným alergickým onemocněním u psů. Nedávná úspěšná studie přináší výsledky léčby tohoto problému pomocí mezenchymálních kmenových buněk.
Atopická dermatitida
Atopická dermatitis u psů je zánětlivé onemocnění kůže, vznikající jako odpověď na alergeny z prostředí (pyly, prach, roztoči). Nejčastěji postihuje psy ve věku 1-3 let. Onemocnění může mít jak sezónní, tak celoroční charakter. Postihuje všechna plemena psů, u některých jsou však známy genetické predispozice, například u retrívrů, kokršpanělů, teriérů a dalších. Jelikož jsou změny na kůži svědivé, klinickými příznaky je často olizování, škrábání a kousání, což má za následek zčervenalá, lysá místa, která mohou být vstupní branou pro sekundární infekce. Diagnóza se kromě klinických příznaků zakládá na laboratorním testování hladiny IgE protilátek nebo intradermálních alergických testech. V léčbě se pak obvykle používají kortikosteroidy, antihistaminika, cyklosporiny, symptomatická léčba pomocí šamponů či sprejů s protizánětlivými účinky nebo imunoterapie.
Metodika
Studie se zúčastnilo 26 jedinců (11 psů a 15 fen) s potvrzenou diagnózou atopické dermatitis. Stupeň onemocnění byl hodnocen dle CADESI (Canine Atopic Dermatitis Extent and Severity Index) stupnice dle závažnosti příznaků a dále dle subjektivního hodnocení majitelů. Veškerá léčba byla vyřazena dva týdny před zahájením aplikace kmenových buněk. Jedinci, u kterých byly příznaky tak silné, že bylo z hlediska welfare nutné jim podat symptomatickou léčbu, byli ze studie vyřazeni. Psům byla intravenózně podána dávka 1,5×106/kg mezenchymálních kmenových buněk, izolovaných z tukové tkáně vhodného dárce. Klinické změny byly sledovány 6 měsíců.
Výsledky
Studii dokončilo 22 psů. Již po prvním měsíci byly zaznamenány snížené hodnoty hodnocení dle CADESI stupnice i hodnocení majitelů. Po 6 měsících dosahovalo hodnocení bazálních hodnot.