Zoologická zahrada Zlín

 

Zoologická zahrada ve Zlíně, známá také jako zoo Lešná, je nejnavštěvovanější zoo na celé Moravě. Na ploše 52 ha můžete navštívit celkem šest pavilonů s více než 210 druhy živočichů. Najdete zde zvířata z Afriky, Austrálie, Asie i Ameriky.  Zoologická zahrada připravuje nové prostory, které budou zaměřeny na prostředí střední a západní Afriky spolu s komplexem výběhů pro slony. Jako návštěvník zde můžete dokonce i přenocovat.

Zlínská zoo se zapojuje do projektů ochrany konkrétních druhů zvířat, jako jsou pižmovka bělokřídlá ze Sumatry, volavka císařská z Bhútánu nebo saola, což je jeden z nejvzácnějších savců na světě. Dále podporuje projekt Ekvádor, ve kterém spolupracuje se Zoologico el Pantanal v Ekvádoru, která slouží jako záchranná stanice místních živočichů a jejím cílem je do budoucna reintrodukce zachráněných zvířat zpět do volné přírody. Zoo se také aktivně účastní programu ochrany supů bělohlavých, který má za cíl vypouštět tyto ohrožené ptáky zpět na jejich přirozené území do horských oblastí v Bulharsku. Zlínská zoo přispěla mezi vypouštěná zvířata devíti exempláři tohoto druhu a také jedním exemplářem supa mrchožravého. V neposlední řadě zoo organizuje sbírku na záchranu nosorožce tuponosého v programu Save the Rhino prostřednictvím pokladniček, díky kterým přispívá tomuto programu vysoké částky. Dále také organizuje výukové programy pro školy a vydává informační časopis ZOO ZOOm. Je členem mimo jiné WAZA, EAZA a UCSZOO.

Součástí zoologické zahrady je také Botanická zahrada, kde najdete přibližně 1100 druhů rostlin a bylin. Obdivovat můžete japonskou zahradu Mu-Shin, jejíž název v překladu znamená mimo mysl. Je určena především k odpočinku a načerpání nové energie. Japonsko je charakteristické svojí čistotou a upraveností, a stejně tak vypadá i tato zahrada. Expozice, která se nazývá Rostliny éry dinosaurů, vás zavede do období druhohor. Vidět můžete rostliny, které se na světě stále vyskytují: sekvoje, taxodia, jinany či pajehličníky. Stezka pro návštěvníky je lemována modely dinosaurů a obřích vajec. Děti ohromí dětské archeologické naleziště. Nejstarší expozicí, kterou zde můžete shlédnout, je Mexiko, kde si přijdou na své zejména obdivovatelé kaktusů.

V zoo si můžete užít dvouhodinovou prohlídku s průvodcem, během které se dozvíte spoustu zajímavých informací o životě vybraných zvířat, dokonce budete moci nakrmit rejnoky. Během letní sezóny jsou v zoo pořádány i ukázky komentovaného krmení. Za zmínku stojí určitě program Ošetřovatelem v zoo, kdy na jeden den zažijete zoo opravdu na vlastní kůži. Vyzkoušíte si péči v jedné z částí zoo – na výběr je některý z těchto pavilonů: pavilon afrických kopytníků, Etiopie, Tropická hala Yucatán, Amazonie nebo Zátoka rejnoků a tučňáci. Pokud patříte mezi milovníky zvířat, nenechte si tento jedinečný zážitek ujít.

Děti si kromě prohlídky zvířat mohou užít dostatek zábavy na dalších atrakcích. Připraven je pro ně vláček, který projíždí celou zoo. Australský dětský koutek nabízí spoustu atrakcí – dřevěné hrady, skluzavky, houpačky, australskou vodní pumpu, rýžování zlata či ježdění na ponících. Kousek od dětského koutku je vybudované lanové centrum, kde si děti mohou vyzkoušet své pohybové dovednosti. K návštěvě určitě doporučujeme také lanový labyrint a vyhlídkovou věž, ze které je nádherný výhled do výběhu lvů.

Otevírací doba pokladny:

 Leden-únor  8:30-15:30
 Březen  8:30-16:30
 Duben-září  8:30-17:30
 Říjen  8:30-16:30
 Listopad-prosinec  8:30-15:30
 

Otevírací doba zoo:

 Leden-únor  8:30-16:00
 Březen  8:30-17:00
 Duben-září  8:30-18:00
 Říjen  8:30-17:00
 Listopad-prosinec  8:30-16:00
Děti do 3 let zdarma.
 

Kontakt:

Lešná 112
763 14 Zlín
Tel.: +420 577 577 101
 

 

 

 

Prohlédněte si: