Zoologická zahrada Ostrava

 

Na 100 ha ostravské zoo našlo útočiště více než 350 druhů zvířat. Uvidíte zde slona indického, plameňáka kubánského, vydru malou, lemura mongoze, lemura sclaterova, siku vietnamskou, velblouda dvouhrbého a další. Ostravská zoo otevřela nové výběhy, které poskytují mnohem lepší životní podmínky pro kočkovité šelmy než ty původní. Pro návštěvníky to znamená, že je možné opět obdivovat tygry, protože možnost vidět tuto krásnou šelmu měli naposledy v roce 2016. Součástí zoologické zahrady v Ostravě je i botanický park.

Zoo Ostrava se zapojila do několika záchranných projektů. Za zmínku stojí snaha osvětlovat problematiku využívání palmového oleje, kdy díky jeho širokému použití dochází denně ke kácení původních zdravých tropických lesů v celé jihovýchodní Asii (přitom palma olejná je původní plodinou západní Afriky). S kácením zdravých lesů dochází k rozsáhlé devastaci přírody, záborům půdy, kácení původních deštných pralesů. Místní obyvatelé navíc přicházejí o své živobytí, půdu. Životnost palmy olejné je 25 let. Poté zůstává jen vyčerpaná půda bez jakýchkoliv živin, označovaná jako zelená poušť. V roce 2014 se Ostrava zapojila také do programu záchrany outloně váhavého na Sumatře. Tato krásná zvířata jsou ohrožována převážně nelegálním obchodem, kdy jsou prodávána zejména jako domácí mazlíčci.

Zoologická zahrada v Ostravě podporuje ochranu zvířata a přírody mnoha způsoby. Jedním z nich je například příspěvek jedné koruny z každého zakoupeného vstupu do zoo na ochranu divoké přírody a ohrožených druhů. V roce 2018 tak mohly být částkou více než půl milionu podpořeny projekty jako Derbianus conservation (ochrana antilopy Derbyho), Sahamalaza (ochrana lemura Sclaterova a dalších madagaskarských zvířat), Sumatran Orangutan Conservation Program a dalších deset programů, stejně tak v roce 2017. Dále se podílí na evropských projektech záchranných chovů sovy pálené, supů, rysa karpatského a mnoha dalších. Podporuje také in-situ projekty, vydává publikaci o tom, jak se správně chovat k přírodě nebo jak pečovat o svou zahradu tak, aby tvořila bezpečné a vhodné životní prostředí pro hmyz a drobné zvířectvo. Vede Evropskou plemennou knihu hrocha obojživelného a zapojuje se tak do záchrany tohoto druhu, který chová již padesát let. Samozřejmostí je zapojení do kampaní EAZA a dalších světových organizací a podpora studentských a dalších výzkumů etologie a biologie zvířat chovaných v zoo. Součástí její nabídky jsou také výukové programy pro školy.

Jeden z nejnovějších pavilonů, Pavilon evoluce, představuje návštěvníkům vývoj druhů na příkladu života v západní Africe. Tento moderní komplex poskytuje domov více než 200 druhům zvířat. Atmosféru deštného lesa podtrhuje bohatá výsadba rostlin, zurčící vodopád a jezírko o objemu 300 hektolitrů. Zvířata lze pozorovat z různých míst, horní podlaží umožňuje pohled na primáty také ze stromového patra, kde se převážnou část dne zvířata zdržují. Z venkovní terasy uvidíte i do blízkého výběhu afrických kopytníků. Celý pavilon je řešen bezbariérově.

Zajímavý je pavilon Tanganika, který prezentuje život nočních zvířat. Princip spočívá v obrácení denního režimu – během dne jsou navozovány světelné podmínky jako v noci a během noci je simulován den. V této expozici můžete mimo jiné pozorovat damana stromového, který je v rámci Evropy chován pouze ve dvou zoologických zahradách. Zoo Ostrava je možné navštívit také virtuálně z pohodlí domova.

Otevírací doba:

 Listopad, prosinec, leden  9:00-16:00
 Únor  9:00-17:00
 Březen, září, říjen  9:00-18:00
 Duben – srpen  9:00-19:00
 Děti do 3 let zdarma.
 

Kontakt:

Michálkovická 197
710 00 Ostrava
Tel: +420 596 241 269
 
 
 
 

Prohlédněte si: