Zoologická zahrada Brno

 

Od roku 1950 můžete na ploše 65 hektarů vidět přes 360 druhů zvířat, která jsou umístěna do lesní a skalní scenérie. Zoologická zahrada Brno je rozdělena do 4 základních expozic na části Beringa, Karibik, Wallacea a Kalahari. V každé z těchto expozic najdete zvířata typická pro tyto oblasti.

Zoo Brno se pyšní prvním odchovem mláděte medvěda ledního a prvním odchovem šimpanze. V rámci Evropských záchovných programů chová zoo tygry sumaterské. V nejstarším výběhu najdete lední medvědy, dále výběh vlků arktických, kanadských bobrů, rosomáků, podívat se můžete do dvou voliér i kamčatské chalupy. A zatímco se ocitnete v bezprostřední blízkosti klokanů, můžete si prohlédnout skalní malby původních obyvatel Austrálie.

Zajímavé je také spojení expozic s domorodými stavbami – týpí prérijních indiánů či mongolská jurta, safari, dětská zoo s vláčkem a vodojem s horkovzdušným balónem, kterým kdysi přistál uprostřed jedné africké osady romantický cestovatel. Po dlouhých letech zde můžete vidět také lvy konžské, kteří na ploše 2000 m2 tvoří výběh podél návštěvnické trasy s netradičními vyhlídkovými místy.

Zoo v Brně se zapojuje do mnoha projektů ochrany přírody, v národním měřítku konkrétně do ochrany následujících ohrožených druhů: sysel obecný, sýček obecný, dudek chocholatý, sova pálená, bobr obecný. Ochrana těchto druhů spočívá především ve spolupráci se záchrannými zařízeními a reprodukcí, odchovem a následném vypuštění zvířat do volné přírody. Zúčastňuje se též mezinárodních projektů: projekt Kura kura- želvy v ohrožení, Orel kamčatský a Jeřáb mandžuský, ve kterých se soustředí především na odchov a výzkum biologie a genetiky těchto zvířat, provozuje vzdělávací programy v těchto oblastech a spolupracuje s ostatními zoo, jež jsou do projektu zapojeny. Zoo Brno je také členem EAZA a je zapojena do jejich momentálně probíhající kampaně Silent forest, která má za úkol řešit situaci úbytku zpěvného ptactva v asijských lesích. Dále je také členem WAZA, EARAZA, CITES, UCSZOO a dalších.

Zoo Brno nabízí kromě klasických prohlídek také zážitkové programy. Na tři hodiny se můžete stát třeba ošetřovatelem medvědů, kdy se dozvíte spoustu informací o jejich chovu i počtu makrel, které za celý den spořádají. Zjistíte, proč se medvěd ukládá k zimnímu spánku a proč je důležité se medvědům pravidelně věnovat a cvičit je.

Pokud máte rádi kopytníky, vydejte se mezi ně jako ošetřovatel. Starat se můžete o žirafy, pakoně, zebry nebo kiangy. Ovšem pokud jsou vám bližší zvířata domácí, můžete se starat o koně, kozy nebo ovce.

Jestliže hledáte netradiční místo pro narozeninovou oslavu vašeho dítěte, bude pro vás prostředí brněnské zoo jistě tou pravou volbou. Kromě vzdělávacích programů jsou zde pořádány i příměstské tábory.

Otevírací doba:

 Listopad–únor  9:00–16:00
 Březen, říjen  9:00–17:00
 Duben–září  9:00–18:00

Děti do 3 let zdarma.

 

Kontakt:

U zoologické zahrady 46
635 00 Brno
Tel.: +420 546 432 311
 
 
  
 

Prohlédněte si: