Léčba koní

 

Avecell - léčba kmenovými buňkami u koní

Kazuistika pacientů Avecell, klikněte zde.

Použití mezenchymálních buněk v léčbě koní představuje velmi efektivní možnost terapie v regenerační medicíně, především u poranění šlach a chrupavek.

Výhodou této terapie je rychlost a kvalita zhojení poškozené tkáně. Při běžně používaných terapiích dochází ke vzniku jizvovité tkáně. a tvorbě kolagenu III, jenž nemá zdaleka takovou elasticitu jako původní šlacha. Proto také dochází k častým opakovaným zraněním na již zhojené šlaše, avšak nikoli v místě jizvovitého zhojení šlachy, ale nad nebo pod místem primárního poranění. V těchto případech je volba terapie pomocí mezenchymálních kmenových buněk tou nejlepší, a to zejména u koní se sportovní kariérou, kde je rychlost a kvalita hojení zásadní.

Po aplikaci do zraněné šlachy se mezenchymální kmenové buňky diferencují na tenocyty (základní stavební buňky šlachy) a vznikají kolagenní vlákna typu I, která navrací šlaše původní elasticitu. Terapie využívající mezenchymální kmenové buňky tak umožňuje navrátit původní složení tkáně a snížit riziko opětovného zranění šlachy. 

Vašemu koni budou aplikovány jeho vlastní buňky, proto nehrozí žádné negativní reakce imunitního systému zvířete. V celé řadě odborných publikací nebyly prokázány žádné vedlejší nežádoucí účinky této metody léčby.

Výsledky nedávných studií dokazují, že nejenom kvalita, ale i rychlost hojení jsou přednosti, které vyzdvihují buněčnou terapii na vrchol všech doposud využívaných terapií v léčbě tohoto nepříjemného a často
i kariéru ohrožujícího onemocnění.

Odběr kostní dřeně je minimálně invazivní procedura, která může být provedena ve stáji, pouze v lokální anestezii. Po cca 14 dnech jsou mezenchymální kmenové buňky aplikovány injekčně koni do šlachy. Naposled je zraněná končetina bandážována a je nutné dodržet doporučenou dobu bez zátěže, která je nicméně kratší než při použití klasických léčebných technik.